Spływ kajakowy to nie tylko przygotowania w kwestii ciuchów i gadżetów. To również szereg zachowań, którymi powinniśmy się posługiwać. Każdy kajakarz musi pamiętać o kilku ważnych aspektach. Po pierwsze zawsze należy przybijać do brzegu pod prąd. Ważne jest także jak się zachowamy podczas wywrotki. Nikt oczywiście nie chce, by się to stało, a w szczególności amatorzy. Mimo wszystko jeśli już wywrócimy się na kajaku to należy działać dość szybko. Co najważniejsze zawsze upewnijmy się, że wszyscy nasi koledzy i koleżanki są bezpieczni. Sprzęty w takich sytuacjach są na drugim planie i ratuje się je na końcu. Skoro mowa już o wodzie warto odpowiednio zabezpieczyć własne rzeczy przez zamoczeniem. Najlepiej wszystkie własne przedmioty schować do nieprzemakalnego worka i przywiązać je do kajaka. Podczas spływu naszą uwagę powinni przyciągać nie tylko piękne widoki, ale również sama powierzchnia wody. Niekiedy może pojawić się przeszkoda, którą będziemy musieli ominąć. W tym przypadku uwagę nasza powinni zwrócić różne fale czy wiry. Oprócz obserwacji wody należy obserwować także pogodę. Poza tym nigdy nie zapominajmy o kamizelce asekuracyjnej. Starajmy nie pływać się samotnie. W razie jakiekolwiek wypadku nie ma mowy, aby ktoś nam pomógł. Zważajmy uwagę także na innych i pomagajmy im w niebezpiecznych sytuacjach. Jeśli organizujemy kilkudniowe spływy kajakowe to rozpalajmy ogniska i rozkładajmy namioty tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Nie zaśmiecajmy także środowiska i nie zostawiajmy śmieci. Należy je spakować i wyrzucić w wyznaczonym dla nich miejscu.
Coraz więcej rodziców dba o to, by ich pociechy godzinami nie siedziały przed komputerem w wolne dni. Organizują więc ciekawe wycieczki, w tym coraz częściej spływy kajakowe. Czy możliwe jest jednak, by dziecko również w tym uczestniczyło? Oczywiście, że tak. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Większości rodziców pyta instruktorów ile lat powinna mieć dziecko, by można było je zabrać na spływ? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Średnio jest to jednak ok. 4 lat. Wszystko zależy jednak od samego dziecka. Rodzice sami dobrze wiedzą czy wytrzyma ono kilka, a nawet kilkanaście godzin w kajaku. Dlatego też czasem warto wypożyczyć kajak na kilkanaście minut, by zobaczyć jak zachowuje się dziecko. Jeśli wszystko jest po naszej myśli to warto zapisać się na spływ kajakowy. Przy zapisie warto dodać, że udajemy się tam z dzieckiem. Dzięki temu instruktorzy wybiorą dla nas łatwiejsze trasy. Jeśli chodzi o umiejscowienie dzieci to na pewno jeden rodzic nie może płynąć z dwójką dzieci w jednym kajaku. Jeśli pociecha nie jest zbyt duża to może ona płynąć razem z rodzicami (często w nogach matki na przedzie, a ojciec z tyłu). Poza tym pamiętajmy o tym, że dziecko musi mieć założoną kamizelkę. Kolejną ważną kwestią jest fakt, że dzieci nie wiosłują. Zatem rodzice mają nieco więcej pracy – nie jest to mimo wszystko trudne, gdyż trasy są łatwe. Dzięki temu nie musimy posiadać dużo siły, by płynąć. Na spływ kajakowy warto zabrać także słodkie przekąski i wodę do picia czy inną żywność przystosowaną dla dziecka.
Osoby, które posiadają psy doskonale wiedzą jak trudno jest znaleźć kogoś do pilnowania naszego pupila w czasie, gdy my chcemy jechać na urlop. To wszystko się jednak zmienia, ponieważ coraz więcej firm zauważa, że traci swoich klientów kiedy to nie akceptuje ich zwierzaka. Dlatego też psy możemy spotykać coraz częściej w hotelach, a nawet na spływach kajakowych. Wielu instruktorów pokazuje, że możliwe są takie wypady. Co ciekawe, wskazują oni, że nie ważna jest wielkość psa. Na spływ kajakowy możemy zatem zabrać zarówno małe jak i duże psy. Choć dla samych właścicieli może mieć ona znaczenie – podczas, gdy duży pies wskoczy do wody ciężko go potem wciągnąć na kajak, w przeciwieństwa do psa małego. W praktyce nie wygląda to tak źle. Przygotowania nie są zbyt trudne, gdyż zabieramy wszystkie te rzeczy, które zabieramy zawsze, gdy wychodzimy gdzieś z psem na dłużej. Zaliczyć tu możemy miskę czy jedzenie dla pupila. Z uwagi na fakt, że najczęściej wybieramy się na spływ kajakowy podczas letnich dni to warto zaopatrzyć się w ręcznik, pod który pies chętnie się schowa. Jeśli zajdzie taka sytuacja, że zdarzy się nam wywrotka to musimy cały czas obserwować psa. Sami instruktorzy uspokajają, że psy dobrze radzą sobie w takich sytuacjach. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo możemy oczywiście psu kupić kamizelkę asekuracyjną. Przed ostatecznym wyruszeniem warto oswoić go również z nową sytuacją. Jak wiadomo nie każdy zwierzak chętnie reaguje na wodę czy nowe sytuacje. Czasem wystarczy go tylko zachęcić smakołykiem.
Polecamy: Hodowla ślimaków | https://ecosnails.com/hodowla.html