Wypożyczalnia kajaków w Śniadówku

Bezpieczne kajakarstwo

Zasady bezpieczeństwa na spływie kajakowym są niezwykle ważne. Każda osoba ma tu do czynienia z jednym z czterech żywiołów – wodą. Zatem nie możemy tu mówić, że „może coś się uda zrobić”. Wszystkie przygotowania powinny zacząć się właśnie od kwestii bezpieczeństwa.
O czym należy w szczególności pamiętać?
Po pierwsze wykluczone są spływy kajakowe dla osób, które zażywały alkohol lub jakiekolwiek inne używki. Tym bardziej, jeśli zamierzają wybierać się same. W razie wywrotki nie ma nam kto pomóc.
Podstawą jest kamizelka ratunkowa. Nawet jeśli jesteśmy dobrymi pływakami to ten gadżet powinniśmy mieć na sobie zawsze.
Kolejną kwestią, która wpływa na nasze bezpieczeństwo jest płynięcie w grupie. Dzięki temu nawet podczas wywrotki z pewnością ktoś będzie w stanie nam pomóc.
Warto tu dodać, że większości kwestii bezpieczeństwa jest już ustalana podczas planowania spływu. Wtedy to powinniśmy dowiadywać się o trasie, którą chcemy przebyć. Ważne są tu przede wszystkim przeszkody, które będziemy musieli pokonać. Jeśli zauważmy, że trasa jest zbyt trudna na nasze dotychczasowe umiejętności powinniśmy obrać inny kurs. Jeśli jest to kilkudniowy spływ kajakowy musimy również zadbać o nasze bezpieczeństwo podczas robienia jedzenie czy spania. Jeśli chodzi wodę to absolutnie nie pijmy tej z rzeki. Co do naszego miejsca spania to nigdy nie rozkładajmy namiotu pod drzewami. Starannie wybierajmy także miejsce rozpalenia ogniska, tak by nie wywołać pożaru. Przed rozpoczęciem spływu warto zaznajomić się także z podstawowymi sygnałami wzywania pomocy.

Zasady bezpieczeństwa

1. Każdy uczestnik spływu odpowiada za bezpieczeństwo i zdrowie swoje oraz innych uczestników spływu.

2. Wszyscy uczestnicy spływu zobowiązani są do płynięcia w zapiętej kamizelce (kamizelka powinna być założona prawidłowo i ściśle przylegać do ciała).

3. Podczas spływu nie wolno spożywać napoi alkoholowych lub wsiadać do kajaka pod wpływem alkoholu ani innych środków odurzających.

4. Każdy uczestnik "nie umiejący pływać" powinien płynąć w kajaku z osobą umiejącą pływać! Dzieci poniżej 15 roku życia powinny płynąć z osobą dorosłą umiejącą pływać!

5. Nie wolno wstawać lub siadać na burtach kajaka, kołysać się na boki lub odpychać wiosłami inne kajaki, grozi to wywrotką, zniszczeniem kajaków w najgorszym wypadku utonięciem!

6. Na spływie obowiązuje zakaz kąpieli w miejscach niedozwolonyc.

7. Podczas przepływania pod mostami należy trzymać się środka między filarami.

8. Zabrania się wypływania przed prowadzącego i pozostawania za zamykającym spływ, podczas płynięcia załogi powinny płynąć w odstępach 10m - 15m zachowując zawsze kontakt wzrokowy z innymi załogami!

9. W razie przeszkody na rzece lub wywrotki kajaka załoga znajdująca się najbliżej poszkodowanych podaje komendę (STOP NA WODZIE) wtedy pozostałe załogi podpływają do brzegów rzeki i zatrzymują się. Tylko najsprawniejsza załoga (instruktor lub ratownik WOPR lub inni uczestnicy spływu) powinna pomagać poszkodowanym, inni czekają, aż problem zostanie usunięty.

10. W przypadku zatoru na rzece należy wycofać się wiosłując do tyłu lub zatrzymać przy brzegu, pozwalając na pokonanie problemu załodze powodującej zator.

11. Belki obłożone kamieniami przepływamy samym środkiem w celu obniżenia ryzyka rozbicia kajaka. Śluzy, jazy, stopnie wodne i inne niebezpieczne miejsca - wysiadamy na brzeg i przenosimy lądem kajak na drugą stronę przeszkody.

12. W razie wywrotki kajaka należy jak najszybciej wydostać się z wody i czekać na pomoc instruktora, ratownika WOPR lub innych uczestników spływu, w przypadku spływu jednego kajaka należy wydostać się z wody, wyciągnąć kajak na brzeg do góry dnem i starać sie wylać wodę z kajaka.